Fordeling af investeringer

Når vi investerer din pension i PenSam, sker det i mange forskellige slags investeringer og geografisk spredt ud på hele verden.

Strategisk aktivfordeling pr. 1. januar 2026

AktivtypeFleksion
Tradition
(Ugaran-
teret)
Tradition
(Garan-
teret)
PMF
(Garan-
teret)

PMF
(Bet.
garan-
teret)
Tidl.
pensions-
kasse
(Sygehjæl-
perem.fl.)
Tidl.
pensions-
kasse

(Portører)
Tidl.
pensions-
kasse

(Trafik/Amt
m.fl.)
Stats- og realkreditobligationer6,924,371,271,263,877,677,677,5
Investment grade obligationer5,94,424,324,217,719,119,119,2
High yield obligationer17,116,60,00,05,60,00,00,0
Emerging markets statsobligationer1,92,90,00,01,20,00,00,0
Globale aktier (developed markets)32,526,40,00,05,60,00,00,0
Emerging markets aktier3,62,90,00,00,60,00,00,0
Private equity8,85,40,51,01,01,91,91,9
Infrastruktur9,27,80,70,40,40,70,70,7
Ejendomme14,19,33,33,34,20,70,70,7
Hedgefonde0,00,00,00,00,00,00,00,0

 

Faktisk aktivfordeling pr. 31. december 2025

AktivtypeFleksion
Tradition
(Ugaran-
teret)
Tradition
(Garan-
teret)
PMF
(Garan-
teret)

PMF
(Bet.
garan-
teret)
Tidl.
pensions-
kasse
(Sygehjæl-
perem.fl.)
Tidl.
pensions-
kasse

(Portører)
Tidl.
pensions-
kasse

(Trafik/Amt
m.fl.)
Stats- og realkreditobligationer12,628,374,873,154,779,079,981,3
Investment grade obligationer3,12,420,321,314,416,315,814,5
High yield obligationer16,116,30,00,013,00,00,00,0
Emerging markets statsobligationer1,72,50,00,04,00,00,00,0
Globale aktier (developed markets)36,127,60,00,06,00,00,00,0
Emerging markets aktier4,03,10,00,00,70,00,00,0
Private equity7,14,90,61,41,32,72,12,4
Infrastruktur6,65,40,50,20,21,01,20,8
Ejendomme12,69,53,84,15,81,01,01,0
Hedgefonde0,00,00,00,00,00,00,00,0